2018 BANKSA WEEKLY WINNERS - WEEK 2

Fri, Mar 2 2018
The best of the best from the second week of this year's Adelaide Fringe - snap up your tix to these hot shows now!
The best of the best from the second week of this year's Adelaide Fringe - snap up your tix to these hot shows now!

Adelaide Critics’ Circle Award
Winner: Love Letters to the Public Transport System
Presenter: Molly Taylor in Assoc. with Holden Street Theatres

UniSA Award for Excellence in Aboriginal Creative Arts
Winner: Dupang Festival
Presenter: Tal-Kin-Jeri Dance Group

John Chataway Innovation Award
Winner: Séance
Presenter: Realscap Productions in Association with Darkfield

Adelaide Fringe Emerging Artist Award
Winner: The Colour Orange: The Pauline Hanson Musical
Presenter: Flaming Howard Productions
Winner: Garry Starr Performs Everything
Presenter: Plague of Idiots
Winner: Noughty Girls
Presenter: The General Public

BankSA Best Cabaret Award
Winner: Earnest & Wilde
Presenter: Rhymes with Purple
BankSA Best Children’s Event
Winner: Chores
Presenter: Cluster Arts and Hoopla Clique
BankSA Best Circus & Physical Theatre
Winner: CIRQUE ALFONSE - TABARNAK
Presenter: Cirque Alfonse & Arts Projects Australia

BankSA Best Comedy
Winner: Lawrence Mooney: An Evening With Malcolm Turnbull
Presenter: alist.com.au
Winner: Randy’s Anti-Crisis
Presenter: Laughing Stock Productions

BankSA Best Dance
Winner: Not Today’s Yesterday
Presenter: Lina Limosani & Seeta Patel in Assoc. w Holden Street Theatres

BankSA Best Event
Winner: Sanctuary Festival
Presenter: Sanctuary Yoga & Music

BankSA Best Film, Digital or Interactive
Winner: Wands at the Ready
Presenter: Fire Hazard
Winner: Werewolves
Presenter: Nicholas Phillips

BankSA Best Magic
Winner: Charlie Caper & Malin Nilsson: Minor Miracles
Presenter: Caper & Nilsson
BankSA Best Music
Winner: Choir of Man
Presenter: Andrew Kay and Nic Doodson
Winner: SUPERMASSIVE
Presenter: GROUNDED

BankSA Best Theatre
Winner: Dion
Presenter: Gold Satino
Winner: Orpheus
Presenter: Joanne Hartstone, The Flanagan Collective & Gobbledigook
Winner: We Are Ian
Presenter: In Bed With My Brother

BankSA Best Visual Art & Design
Winner: New Alchemists
Presenter: Flinders University City Gallery

BankSA Pick of the Fringe
Winner: Circus Abyssinia: Ethiopian Dreams
Presenter: Bibi and Bichu

Adelaide Fringe Spirit of the Fringe Award
Winner: Joel Allan, Raj House