OUR AMAZING 2018 BANKSA FRINGE AWARD WINNERS

Published: Sun, Mar 18 2018
Posted in General, Media Releases
 OUR AMAZING 2018 BANKSA FRINGE AWARD WINNERS

Congratulations to our 2018 BankSA Adelaide Fringe Award Winners, as well as the winners of our weekly awards. 

John Chataway Innovation Award

Winner: Dion
Presenter: Gold Satino

Eran Svigos Award for Best Visual Art

Winner: Jess Taylor - 2018 Helpmann Academy Graduation Exhibition
Presenter: Helpmann Academy

Adelaide Festival Centre inSPACE Development Award

Winner: Aphrodite and the Invisible Consumer Gods
Presenter: Sam Donvito

Holden Street Theatres Fringe Award

Winner: Abandon Ship!
Presenter: CCtheatreCo.

The NZ Fringe Festival Wellington Tour Ready Award

Winner: Garry Starr Performs Everything
Presenter: Plague of Idiots

The Melbourne Fringe Tour Ready Award

Winner: 19 Weeks
Presenter: Emily Steel

The FRINGE WORLD Tour Ready Award

Winner: Carla Lippis

Peace Foundation Award

Winner: Not Today’s Yesterday
Presenter: Lina Limosani & Seeta Patel in Assoc. w Holden Street Theatres

UniSA Award for Excellence in Aboriginal Creative Arts

Winner: Djuki Mala
Presenter: Bond Creatives

Adelaide Critics’ Circle Award

Winner: Borders by Henry Naylor
Presenter: Gilded Balloon & Redbeard Theatre in Association with Holden Street Theatres

Best Emerging Producer, presented by MILKE

Winner: Joel Allan, General Manager, Raj House

Made In Adelaide Award

Winner: Anya Anastasia – The Executioners
Presenter: Anya Anastasia

Adelaide Fringe Emerging Artist Award

Winner: Laurie Black - Live
Presenter: Laurie Black

Winner: Can I Get An Amen?!
Presenter: Kaitlyn Rogers

BankSA Best Cabaret Award

Winner: Glittery Clittery: a conSENSUAL Party
Presenter: Fringe Wives Club

BankSA Best Children’s Event

Winner: Saltbush – Children’s Cheering Carpet
Presenter: GROUNDED

BankSA Best Circus & Physical Theatre Award

Winner: Elixir
Presenter: Head First Acrobats

BankSA Best Comedy Award

Winner: Different Party: Trygve Wakenshaw and Barnie Duncan
Presenter: Strut & Fret Production House

BankSA Best Dance Award

Winner: Not Today’s Yesterday
Presenter: Lina Limosani & Seeta Patel in Assoc. w Holden Street Theatres

BankSA Best Event Award

Winner: Dupang Festival
Presenter: Tal-Kin-Jeri Dance Group

Best Film, Digital or Interactive Award

Winner: Wet Sounds
Presenter: Newtoy

BankSA Best Magic Award

Winner: Kevin Quantum: Anti Gravity
Presenter: Kevin Quantum

BankSA Best Music Award

Winner: Ukulele Death Squad
Presenter: Ukulele Death Squad

BankSA Best Theatre Award

Winner: Flesh & Bone
Presenter: Holden Street Theatres' Edinburgh Fringe Award '17 and Unpolished Theatre in Assoc. w The Pleasance Theatre Trust

BankSA Best Visual Art & Design Award

Winner: Façade
Presenter: Adelaide Central School of Art

BankSA Pick of the Fringe

Winner: Choir of Man
Presenter: Andrew Kay and Nic Doodson