BANKSA WEEKLY AWARD WINNERS - WEEK 3

Published: Fri, Mar 9 2018
Posted in General, Media Releases
BANKSA WEEKLY AWARD WINNERS - WEEK 3

The best of the best from the third week of this year's Adelaide Fringe - snap up your tix to these hot shows now!

Adelaide Critics’ Circle Award

Winner: Flesh & Bone
Presenter: Holden Street Theatres and Unpolished Theatre in Assoc. with The Pleasance Theatre Trust

UniSA Award for Excellence in Aboriginal Creative Arts

Winner: Djuki Mala
Presenter: Bond Creatives

John Chataway Innovation Award

Winner: Selfies After Dark
Presenter: Underground Transmitter

Adelaide Fringe Emerging Artist Award 

Winner: Can I Get An Amen?!
Presenter: Kaitlyn Rogers

Winner: Diffusion: The Movies In My Mind
Presenter: Cazeleon

Winner: Feelin’ Groovy – The Songs of Simon & Garfunkel
Presenter: Harry Baulderstone & Marcus Ryan

BankSA Best Cabaret Award 

Winner: A Night At The Musicals
Presenter: Strut & Fret Production House

Winner: Scarred for Life
Presenter: Under The Microscope

BankSA Best Children’s Award

Winner: Kaput
Presenter: Koral Chandler

BankSA Best Circus & Physical Theatre 

Winner: Rouge
Presenter: Gluttony and Highwire Events & Entertainment

Winner: Monsteria
Presenter: GUSH

BankSA Best Comedy

Winner: Kitty Flanagan: Smashing
Presenter: alist.com.au

Winner: Romanticide
Presenter: Nikki Britton

Winner: Nurse Georgie Carroll: The Gloves Are Off
Presenter: Mick & Boo

BankSA Best Dance

Winner: House of Sand for ‘Pedal’ and ‘Castles’
Presenter: House of Sand and Holden Street Theatres

BankSA Best Event

Winner: Salisbury Secret Garden
Presenter: City of Salisbury

BankSA Best Film, Digital or Interactive

Winner: Wet Sounds
Presenter: New Toy

BankSA Best Magic

Winner: The Unfair Advantage
Presenter: Lauren Eisinger

BankSA Best Music 

Winner: A Night In Paris – Louise Blackwell
Presenter: Louise Blackwell

Winner: Adam Hall’s Dance Party – The Soul Rhythm Spectacular  
Presenter: Adam Hall

Winner: Ukulele Death Squad
Presenter: Ukulele Death Squad

BankSA Best Theatre

Winner: That Daring Australian Girl
Presenter: Joanne Hartstone and The Holden Street Theatres’ Adelaide Fringe Award

Winner: The Institute of Invisible Things
Presenter: sarah john and emma beech

BankSA Best Visual Art & Design 

Winner: Deep Space
Presenter: Steph Fuller

Winner: Genuine & Authentic
Presenter: Derek Sargent

Adelaide Fringe Spirit of the Fringe Award

Winner: Brendan Jellie, Fringe Tech Trivia

BankSA Pick of the Fringe 

Winner: Attrape Moi
Presenter: Flip FabriQue & Arts Projects Australia

Winner: Hans: If You Don’t Love Me, Leave
Presenter: Gluttony

Winner: Help! I Think I Might Be Fabulous
Presenter: Jared Stevens with Alfie Ordinary