BANKSA WEEKLY AWARD WINNERS - WEEK 2

Published: Fri, Mar 2 2018
Posted in General
BANKSA WEEKLY AWARD WINNERS - WEEK 2

The best of the best from the second week of this year's Adelaide Fringe - snap up your tix to these hot shows now!

Adelaide Critics’ Circle Award
Winner: Love Letters to the Public Transport System

Presenter: Molly Taylor in Assoc. with Holden Street Theatres

UniSA Award for Excellence in Aboriginal Creative Arts
Winner: Dupang Festival

Presenter: Tal-Kin-Jeri Dance Group

John Chataway Innovation Award
Winner: Séance

Presenter: Realscap Productions in Association with Darkfield

Adelaide Fringe Emerging Artist Award 
Winner: The Colour Orange: The Pauline Hanson Musical
Presenter: Flaming Howard Productions

Winner: Garry Starr Performs Everything
Presenter: Plague of Idiots

Winner: Noughty Girls
Presenter: The General Public

BankSA Best Cabaret Award
Winner: Earnest & Wilde
Presenter: Rhymes with Purple

Winner: Glittery Clittery: a conSENSUAL Party
Presenter: Fringe Wives Club

BankSA Best Children’s Event
Winner: Chores
Presenter: Cluster Arts and Hoopla Clique

Winner: The Secret Life of Suitcases 
Presenter: Grounded

BankSA Best Circus & Physical Theatre
Winner: CIRQUE ALFONSE - TABARNAK

Presenter: Cirque Alfonse & Arts Projects Australia

BankSA Best Comedy
Winner: Lawrence Mooney: An Evening With Malcolm Turnbull
Presenter: alist.com.au

Winner: Randy’s Anti-Crisis
Presenter: Laughing Stock Productions

BankSA Best Dance
Winner: Not Today’s Yesterday
Presenter: Lina Limosani & Seeta Patel in Assoc. w Holden Street Theatres

BankSA Best Event
Winner: Sanctuary Festival

Presenter: Sanctuary Yoga & Music

BankSA Best Film, Digital or Interactive 
Winner: Wands at the Ready

Presenter: Fire Hazard

Winner: Werewolves
Presenter: Nicholas Phillips

BankSA Best Magic
Winner: Charlie Caper & Malin Nilsson: Minor Miracles

Presenter: Caper & Nilsson

Winner: The Expert at the Card Table – How to Cheat at Cards
Presenter: Fascinating Lies

BankSA Best Music 
Winner: Choir of Man

Presenter: Andrew Kay and Nic Doodson

Winner: SUPERMASSIVE
Presenter: GROUNDED

BankSA Best Theatre
Winner: Dion

Presenter: Gold Satino

Winner: Orpheus
Presenter: Joanne Hartstone, The Flanagan Collective & Gobbledigook

Winner: We Are Ian
Presenter: In Bed With My Brother

BankSA Best Visual Art & Design
Winner: New Alchemists

Presenter: Flinders University City Gallery

BankSA Pick of the Fringe
Winner: Circus Abyssinia: Ethiopian Dreams

Presenter: Bibi and Bichu

Adelaide Fringe Spirit of the Fringe Award
Winner: Joel Allan, Raj House