2020 BankSA Award Winners

ADELAIDE FRINGE AWARDS 2020

John Chataway Innovation Award

Electric Dreams: Gloomy Eyes

Presenter: Electric Dreams

Venue: Masonic Lodge


The Eran Svigos Award for Best Visual Art

Kate Bohunnis – Material Girls

 

The Frank Ford Award

Joanne Hartstone
 

Adelaide Critics’ Circle Award

Sh!t Theatre Drink Rum With Expats

Presenter/Venue: Holden Street Theatres


Holden Street Theatres Adelaide Fringe Award

Dirty People

Presenter: starheART Theatre

Venue: Hotel Richmond


Friendly Feminism For The Mild Mannered

Presenter: Millicent Sarre

Venue: Gluttony


Best Emerging Producer presented by MILKE

Millicent Sarre, Friendly Feminism for the Mild Mannered

Venue: Gluttony


Adelaide Festival Centre inSPACE: Development Award

Retrieve Your Jeans

Presenter: Rita Bush and Cayleigh Davies

Venue: Restless Dance Theatre

Hong Kong Tour Ready Award presented by Let’s Be Together Arts Festival

The Final Hours Hour

Presenter: Ben Volchok

Venue: Holden Street Theatres


NZ Fringe Festival Wellington Tour Ready Award

The Hilary Duff Film Re-Enactment Festival

Presenter: Nicola Macri

Venue: Ayers House

 

The FRINGE WORLD Tour Ready Award, presented by FRINGE WORLD Festival Perth

Friendly Feminism For The Mild Mannered

Presenter: Millicent Sarre

Venue: Gluttony

 

The Melbourne Fringe Tour Ready Award, presented by Melbourne Fringe

Disco Conversion Therapy

Presenter: The Dollar Bin Darlings

Venue: RCC
 

The Peace Foundation Award

Kafka's Ape

Presenter/Venue: Bonani Tony Miyambo and Phala O Phala in Assoc. with Holden Street Theatres
 

Access Award presented by Deaf Can:Do

Wilbur The Optical Whale

Presenter: indelabilityarts

Venue: The Big Slapple at The Adelaide Convention Centre


Sustainability Award presented by Visualcom

Autoeulogy

Presenter: Lucy Haas-Hennessy

Venue: The Mill


South Australian Graduate Award presented by Helpmann Academy

Material Girls

Presenter: Kate Bohunnis, Sam Gold, Anna Gore

Venue: praxis ARTSPACE



South Australian Emerging Artist Award presented by Tomich Wines

Beautiful

Presenter: Of Desert & Sea

Venue: Tandanya National Aboriginal Cultural Institute



Made In Adelaide Award

FEMME

Presenter: Erin Fowler Projects

Venue: Black Box Theatre - Adelaide Botanic Garden
 

Adelaide Fringe Emerging Artist Award

HarleQueen

Presenter: HarleQueen Productions

Venue: The Mill

 

BankSA Best Cabaret

Haus of Hans: Disco Spektakulär

Presenter: Watercooler Talent Presents

Venue: Gluttony

 

BankSA Best Children’s

When the Mirror Bird Sings

Presenter: Dave Brown

Venue: Marion Cultural Centre

 

BankSA Best Circus & Physical Theatre

Rouge

Presenter: Gluttony and Highwire Entertainment

Venue: Gluttony

 

BankSA Best Comedy

TOM GLEESON - LIGHTEN UP

Presenter: Token Events

Venue: The Garden Of Unearthly Delights

 

Bella Green is Charging For It

Presenter: Bella Green

Venue: Gluttony

 

Best Dance

[MIS]CONCEIVE

Presenter: Karul Projects

Venue: Tandanya National Aboriginal Cultural Institute
 

BankSA Best Event, Workshop & Talks

Kurruru Contemporary Indigenous Dance Masterclass

Presenter: Kurruru Arts and Culture Hub / Kura Yerlo Inc.

Venue:  Tandanya National Aboriginal Cultural Institute

 

BankSA Best Film & Digital and Interactive Award

Mummy's Milk

Presenter: Realscape Productions

Venue: The Garden of Unearthly Delights

 

BankSA Best Magic

Charlie Caper - Magical

Presenter: Charlie Caper

Venue: Gluttony
 

BankSA Best Music

Groove Terminator and the Soweto Gospel Choir's History of House

Presenter: Gluttony

Venue: Gluttony

 

BankSA Best Theatre

Sh!t Theatre Drink Rum With Expats

Presenter/Venue: Holden Street Theatres

 

BankSA Best Visual Art & Design

Gin States and Desires

Presenter: Alex Mullen

Venue: Floating Goose Studios Inc

 

BankSA Pick of the Fringe

Frankenstein: How to Make a Monster

Presenter: RCC & BAC Beatbox Academy

Venue: RCC

 

WEEKLY AWARDS

WEEK ONE

Adelaide Critics’ Circle Award

Sh!t Theatre Drink Rum With Expats

 
BankSA Best Cabaret

Blunderland

Friendly Feminism for The Mild Mannered

 

BankSA Best Circus & Physical Theatre

BOSS SQUAD

Transhumance

 

BankSA Best Children’s

Science Vs Magic

 

BankSA Best Comedy

The Kagools: Cirque du Kagool

 

BankSA Best Dance

Catch Jazida

 
BankSA Best Event

The Taste of South Australian Wine Regions – Adelaide Bar Boys

 

BankSA Best Film, Digital, Interactive, Workshops & Talks

Luminarium: Daedalum

 

BankSA Best Magic

Dom Chambers: Fake Wizard

Isaac Lomman – Hypnotised

 

BankSA Best Music

Jukebox Chorus – The Ultimate Australian Playlist

Lennon Through A Glass Onion

Modern Māori Quartet: Garage Party

 

BankSA Best Theatre

THE GODS, THE GODS, THE GODS

 

BankSA Best Visual Art & Design

Gin States and Desires

 

Adelaide Fringe Emerging Artist Award

Boys Taste Better with Nutella

 

John Chataway Innovation Award

Electric Dreams: Gloomy Eyes

The Ironing Maidens - A Soap Opera

 

Spirit of the Fringe 

Simone Douglas and Duke of Brunswick (venue)

 

BankSA Pick of the Week

Frankenstein: How to Make a Monster

 

WEEK TWO

BankSA Pick of the Week

VELVET REWIRED

 

Adelaide Critics’ Circle Award

Josephine

 
BankSA Best Cabaret

The Wives of Wolfgang

 

BankSA Best Children’s

Don’t Mess With The Dummies

Splash Test Dummies

 

BankSA Best Circus & Physical Theatre

L. I. A. R. (Life Is A Rehearsal)

 

BankSA Best Comedy

Ange Lavoipierre: Zealot

Tom Gleeson – Lighten Up

 

BankSA Best Event, Workshops & Talks

Sacred Cacao Sound Journey

 

BankSA Best Interactive, Film & Digital

Mummy’s Milk

 

BankSA Best Magic

Charlie Caper - Magical

 

BankSA Best Music

Mugenkyo Taiko Drummers

The Aretha Franklin Songbook

 

BankSA Best Theatre

‘Every Brilliant Thing’ by Duncan MacMillan

Train Lord

Cassie and the Lights

 

BankSA Best Visual Art & Design

Plastisphere

 

Adelaide Fringe Emerging Artist Award

Beautiful

Gypsy Caravan

 

John Chataway Innovation Award

COMA

 

Spirit of the Fringe 

The Mill (Venue)

 

 

WEEK THREE

Adelaide Critics’ Circle Award

The Nights by Henry Naylor

 

BankSA Best Cabaret

Haus of Hans: Disco Spektakulär

The Catchelorette

 

BankSA Best Children’s

Erth’s Dinosaur Zoo

When the Mirror Bird Sings

 

BankSA Best Circus & Physical Theatre

Railed

 

BankSA Best Comedy

Bella Green is Charging For It

Nikki Britton – One Small Step

 

Best Dance

Rip Drag & Ruminate 2020

 

BankSA Best Event, Workshops & Talks

Glutton for Punishment

 
BankSA Best Interactive, Film & Digital

Soso’s Op-shop Walking Tour

 

BankSA Best Magic

Robbie Kay - Conjure

 

BankSA Best Music

Groove Terminator and the Soweto Gospel Choir’s History of House

Ingenue: Deanna Durbin, Judy Garland and the Golden Age of Hollywood

 

BankSA Best Theatre

Kafka’s Ape

The Daly River Girl

The Will To Be

 

BankSA Best Visual Art & Design

Broached Goulder

Sanaa Exhibition

 

Adelaide Fringe Emerging Artist Award

Tarot

 

John Chataway Innovation Award

Wilbur the Optical Whale

 
Spirit of the Fringe

Stephen ‘Boltzy’ Martin, BOLTZ Electrical

Mick Krieg, Howling Owl and Rhino Room

 
BankSA Pick of the Week

The Wild Side

Thunderstruck

 

 

WEEK FOUR

Adelaide Critics’ Circle Award

Tartuffe

 
BankSA Best Cabaret

Petty Bitches

Leather Lungs: Yas Queen

 

BankSA Best Children’s

Brass Monkeys

 

BankSA Best Circus & Physical Theatre

Chasing Smoke

 

BankSA Best Comedy

HarleQueen

 

Best Dance

Cabin Fever

[MIS]CONCEIVE

 

BankSA Best Event, Workshops & Talks

An Introduction To Stand Up Comedy Writing

Kurruru Contemporary Indigenous Dance Masterclass

 

BankSA Best Magic

Jarred Fell “Off The Wagon”

 

BankSA Best Music

Amyl and The Sniffers

Rebel

The Music of Disney feat. Adam Hall and the Velvet Playboys

 

BankSA Best Theatre

Gobby

The Wild Unfeeling World

 

BankSA Best Visual Art & Design

JamFactory Icon 2019 Angela Valamanesh: About Being Here

VESSEL
 

Adelaide Fringe Emerging Artist Award

Flow

 

John Chataway Innovation Award

ICOSA 20 - Installation

 

Spirit of the Fringe

Big Mood – Laura Desmond and Stephanie Mitchell
 

BankSA Pick of the Week

Dietrich: Natural Duty